Przysięgali już po raz dwunasty

27 września 2013 r. na centralnym placu miasta odbyła się uroczysta przysięga klas pierwszych wojskowych i policyjnych. Ślubowanie złożyło 52 uczniów i była to dwunasta przysięga w historii Zespołu Szkół nr 2 Łańcucie.

Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwały kilka tygodni. Z samego rana uczniowie wszystkich klas mundurowych uczestniczyli w próbie generalnej. Następnie przemaszerowali do kościoła Farnego na uroczystą mszę świętą, sprawowaną w intencji ojczyzny. Poprowadził ją ks. kapelan mjr Marian Homa, który w homilii zachęcał uczniów, aby w całym swoim życiu kierowali się słowami: ,,Bóg, Honor, Ojczyzna’’. Po mszy młodzież z klas mundurowych oraz zaproszeni goście udali się na miejsce przysięgi.

Kadeci ustawili się w równych szeregach i dyrektor szkoły Bogusław Blajer dokonał przeglądu pododdziałów. Po wysłuchaniu hymnu państwowego, dyrektor powitał licznie przybyłych gości, którzy zaszczycili nas swą obecnością. A byli to: ks. proboszcz T. Kocór, ks. prałat W. Kenar, ks. kapelan mjr M. Homa, ks. katecheta D. Wierdak, starosta Powiatu Łańcuckiego A. Krzysztoń, wicestarosta J. Rzepka, burmistrz Łańcuta S. Gwizdak, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk T. Gdak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk M. Żal, Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. R. Woźnik, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie A. Piechowski, dyrektor Bursy Szkolnej J. Ruszel, płk rezerwy J. Wojtyna, przedstawiciel Telekomunikacji J. Czaja, rodzice i rodziny uczniów oraz mieszkańcy Łańcuta i okolic.

Wkrótce padła, z niecierpliwością przez nas wyczekiwana komenda, skierowana do klas pierwszych: ,,Składający przysięgę 10 kroków na wprost, marsz!”. Wszyscy ruszyli z miejsc, a serca zabiły mocniej. Mimo przejmującego chłodu i deszczu po całej okolicy niosły się słowa składanej przysięgi, wręcz wykrzykiwanej przez przejętych uczniów. Przysięgę na sztandar złożyli: Sabina Biedka i Diana Pawłowiec z kl. 1 LA oraz Mateusz Szpylma i Paweł Filip z kl. 1 TB. Po ślubowaniu wszyscy wrócili do szeregu, a dyrektor B. Blajer wraz z ppłk Gdak i ppłk Żal wręczyli awanse i odznaki naszym starszym kolegom, najbardziej zaangażowanym i godnie reprezentującym szkołę.

Następnie kadeci doniosłym głosem odśpiewali Hymn 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wszystkie pododdziały wzięły też udział w uroczystej defiladzie ulicami miasta, prowadzonej przez orkiestrę reprezentacyjną Miasta Łańcuta, na czele z  kapelmistrzem p. T. Chlebek. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mogli podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu dziewcząt i chłopców.

Następnie uczniowie wraz z rodzinami udali się do szkoły na otrzęsiny i smaczny poczęstunek. Nowi kadeci zostali też pasowani na ucznia klasy mundurowej i otrzymali legitymacje wojskowe. Pod koniec niezwykłego dla nas dnia przysięgi wszyscy rozjechali się do swoich domów w „defiladowym” nastroju.

Patrycja Kuduk, Iwona Romanik, Natalia Strojek z kl. 1 TB