III edycja konkursu o krajach anglojęzycznych

W dniu 14 stycznia 2014 roku w Zespole Szkól Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie odbył się finał III edycji konkursu o krajach anglojęzycznych, który objęty był honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Łańcucie. Hasłem tegorocznej edycji było OUT THEREJAMAICA, SOUTH AFRICA and INDIA. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą tych trzech państw w różnych aspektach tematycznych: sport, zwyczaje narodowe  i wierzenia oraz ciekawe miejsca. W konkursie wzięła udział młodzież z sześciu szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łańcuckiego.

Jak corocznie konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań językowych i zachęcanie do poznawania różnych zakątków świata anglojęzycznego, rozbudzanie ciekawości  i pasji podróżniczych oraz rozwijanie postawy tolerancji w stosunku do innych kultur. W Zespole Szkół Nr 2  przygotowanie młodzieży do udziału przeistoczyło się w międzyprzedmiotowe przedsięwzięcie. Dzięki wsparciu nauczycieli wiedzy o kulturze i historii zorganizowano spotkanie z podróżnikiem Panem Samuelem Kempskim; młodzież przygotowała szereg prezentacji multimedialnych i plakatów zaprezentowanych całej społeczności szkolnej; odbyły się różnorodne zajęcia pozalekcyjne. Z zadowoleniem obserwowaliśmy wyjątkowe zainteresowanie uczniów uczestnictwem w nichokazali się oni żądni podróży poza granice Europy do ciepłych, egzotycznych krajów i z niekłamaną radością brali udział w różnych formach zajęć. Z 80 uczniów biorących udział w tym projekcie do etapu szkolnego zgłosiło się 27 osób z czego wyłoniono 2 laureatów.

W tym roku w etapie powiatowym uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi na  pytania przygotowane w oparciu o prezentację oraz wykazać się talentem do wystąpień publicznych. W trakcie krótkiej wypowiedzi starali się zaciekawić słuchaczy wybranym krajem. W skład jury oceniającego wystąpienia finalistów weszli nauczycieleangliści, którzy zorganizowali konkurs, a także nauczyciele z zaproszonych do wzięcia udziału w konkursie szkół: Pani E. Klimza z I LO w Łańcucie, Pani  M. Krysińska-Panek z II LO w Łańcucie, Pani A. Krowicka z ZS NR 3 w Łańcucie, Pani J. Bar z ZST w Łańcucie oraz Pan M. Lorenc z ZS  w Wysokiej.

Nagrody dla laureatów ufundowały firmy EDU-CAR (kurs prawa jazdy) wydawnictwa językowe Macmillan i Pearson oraz księgarnie językowe Lamar i Bookland. Ponadto  zwycięzcy otrzymali cenne nagrody w formie gadżetów technologicznych.

I miejsce - Patryk Wojciechowski z Zespołu Szkół Nr 2 otrzymując jako nagrodę możliwość zrobienia darmowego kursu prawa jazdy, słownik multimedialny oraz nagrody książkowe

II miejsceMagdalena Sroczyk II LO otrzymując jako nagrodę bon zniżkowy o wartości 250 od firmy EDU-Car, dysk zewnętrzny, słownik multimedialny oraz nagrody książkowe

III miejsceKrzysztof Galiński Zespołu Szkół Nr 2 otrzymując jako nagrodę bon zniżkowy o wartości 150 od firmy EDU-Car, dysk zewnętrzny, słownik multimedialny oraz nagrody książkowe

Przyznano także 2 wyróżnienia dla Aleksandry Ciszek z I LO i Gabrieli Mach z II LO. Pozostali finaliści otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie oraz upominki rzeczowe w postaci pendrive'ów, słowników i podręczników do nauki języka angielskiego. Nagrody zostały wręczone przez Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Łańcucie mgr inż. Bogusława Blajera.

Konkurs uświetniły słodkie wypieki według oryginalnych przepisów pochodzących z tych krajów- ciasto różano-kukurydziane z Indii i jamajska szarlotka. Wystrój klasopracowni, w której odbywał się konkurs nawiązywał do barw narodowych tych krajów   a na gazetkach zebrani mogli obejrzeć plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Sądzimy, tak dla jury, jak i dla uczestników konkursu całe przedsięwzięcie okazało się ciekawą podróżą do odległych lądów, w czasie której poszerzyli oni swoją wiedzę a uczniowie rozwinęli umiejętności językowe, które zaowocują w przyszłości.

Renata Chudzicka