Technik mechatronik

Technik mechatronik to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający przed nowymi wyzwaniami i dający możliwość samorealizacji oraz dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

Informacja dodatkowe :

Organizowane są koła zainteresowań tj.

•           Modelowanie bryłowe z wykorzystaniem oprogramowania SolidWorks

•           Robotyka – projektowanie, programowanie i wykonywanie mini robotów

z wykorzystaniem drukarki 3D oraz frezarki CNC

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia

Kwalifikacja 1:

EE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych

Kwalifikacja 2:

EE.21. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych

Sylwetka absolwenta:

Absolwent Technikum mechatronicznego w wyniku oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych kończąc edukacje miał następujące cechy:

•           posiada umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy przy projektowaniu, wytwarzaniu, wdrażaniu i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.

•           posiada umiejętnośc wykorzystania zdobytej wiedzy z zakresu elektroniki, automatyki i informatyki wraz z niezbędnymi elementami wiedzy i umiejętności z innych dziedzin niezbędnych do poznania budowy i zrozumienia zasady działania współczesnych urządzeń i systemów mechatronicznych.

•           jest przygotowany do funkcjonowania w społeczeństwie demokratycznym,

•           zna i szanuje historię i kulturę narodową, jest patriotą;

•           Jest przygotowany merytorycznie do pracy w zawodzie technika mechatronika;

•           Jest dobrze przygotowany do kolejnego etapu kształcenia;

•           Zna zasady etyki zawodowej;

•           Dba o swój rozwój zawodowy i indywidualny;

•           Skutecznie komunikuje się w języku obcym;

•           Posiada umiejętności organizacyjne, jest przedsiębiorczy;

•           Cechuje się kulturą osobistą, jest wrażliwy, tolerancyjny;

•           Przestrzega zasad moralnych;

•           Charakteryzuje się zdolnością do ciągłego uczenia się i samodoskonalenia;

•           Samodzielnie studiuje literaturę zawodową oraz korzysta z zasobów Internetu;

•           Przestrzega i stosuje obowiązujące przepisy bhp, przeciwpożarowe i ochrony środowiska;

•           Jest odpowiedzialny i obowiązkowy.

Technik mechatronik znajdzie zatrudnienie w:

•           zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych,

•           zakładach przemysłowych przy projektowaniu i programowaniu urządzeń i systemów mechatronicznych.

•           firmach zajmujących się nadzorem technicznym ,

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Szkoła dysponuje nowoczesną multimedialną bazą dydaktyczną.

Pracownię elektrotechniki i elektroniki wyposażoną w stanowiska pomiarowe.

Zestawy ćwiczeń, instrukcje do ćwiczeń, pakiety edukacyjne dla uczniów, karty pracy dla uczniów i prezentacje multimedialne związane z treściami kształcenia zawartymi w przedmiocie pracownia elektryczna i elektroniczna.

Szkoła posiada pracownię pneumatyki wyposażoną w: stanowiska umożliwiające

szybki montaż elementów analizowanych układów pneumatycznych

Dla realizacji ćwiczeń ze sterowaniem elektrycznym konieczne jest zapewnienie dostępu do źródła zasilania prądem stałym 24V. Ponadto pracownię należy wyposażyć w przyrządy pomiarowe analogowe i cyfrowe, oscyloskopy, przewody pneumatyczne różnych długości. Zestawy ćwiczeń, instrukcje do ćwiczeń, pakiety edukacyjne dla uczniów, karty pracy dla uczniów i prezentacje multimedialne związane z treściami kształcenia zawartymi w przedmiocie pracownia pneumatyki i hydrauliki, katalogi, normy ISO i PN.

Szkoła posiadać pracownię hydrauliki wyposażoną w: stanowiska umożliwiające szybki montaż elementów analizowanych układów hydraulicznych. Ponadto pracownia wyposażona jest w przyrządy pomiarowe analogowe i cyfrowe, oscyloskopy, przewody hydrauliczne różnych długości.

Szkoła posiada pracownię do montażu i programowania urządzeń mechatronicznych wyposażoną w sterowniki programowalne PLC oraz makiety obiektów tj. stacja dystrybucji, skrzyżowania, windy, silniki trójfazowe, itp.

Pracownia wyposażona jest w oprogramowanie służące do symulacji obwodów pneumatycznych, hydraulicznych, elektrycznych, wizualizacji urządzeń mechatronicznych.