Poligon klas wojskowych - wiosna 2014

Dnia 23 czerwca 2014 r. uczniowie klasy 2 La, 2 Tb i 3 Tb rozpoczęli poligon w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Uczestnicy dotarli na miejsce około godziny 10.00, zostali zakwaterowani i zapoznani z panującymi tam zasadami. Pierwszą zauważalną rzeczą była postać martwego bobra, których prawdopodobnie został ofiarą napaści żyjącej tam niedźwiedzicy z dwuletnim niedźwiadkiem lub grupy wilków przebywających w pobliskich lasach.

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku odbyły się zajęcia w terenie. Po południu uczniowie zostali podzieleni na grupy, a ich zadaniem było przejście każdego punktu szkolenia przygotowanego i przeprowadzonego przez żołnierzy.  Zajęcia były różnorodne i obejmowały: naukę wiedzy o mapie, wyznaczanie azymutu, określanie współrzędnych i naukę posługiwania się kompasem oraz busolą. Wieczornym zadaniem przygotowanym przez żołnierzy dla naszych dzielnych uczniów była atletyka terenowa, podczas której wiele osób niestety padło ze zmęczenia i przetrwali tylko najsilniejsi. W ten oto sposób zakończył się pierwszy dzień zmagań. Trzeba dodać, że noce także były wypełnione obowiązkami wojskowymi. Każda z klas pełniła służbę – jako pierwsi nocną wartę mieli uczniowie klasy 2 La.

Dzień drugi rozpoczęła pobudka o godzinie 6.00 i poranna zaprawa. Następnym punktem dnia była kolejna wyprawa w teren, gdzie tym razem uczniowie zdobywali wiedzę na temat broni (granatnika, UTM 2000P, KBS Beryl) oraz uczyli się jak właściwie ją rozebrać, a następnie złożyć, aby nie pominąć żadnej części. Uczestnicy zapoznali się także z zasadami stosowania FOO ( Filtracyjnej Odzieży Ochronnej) oraz uczyli się jak właściwie należy ją ubierać. Było przy tym pełno zabawy i śmiechu. Do zadań jakie mieli wykonać należały także okopy, strzelanie i czołganie z uwzględnieniem taktyk bojowych. Jedno z zadań miało mierzony czas - czołganie ze skrzynką amunicji na odległość 30 metrów. Najlepszy czas wśród chłopców uzyskali: Mateusz z klasy 2 Tb -20 sekund, Adrian 23 sekundy i Kamil 25 sekund – obydwaj z 2 La. Wśród dziewczyn należy natomiast wyróżnić: Sylwię 46 sekund, Patrycję 50 sekund i Paulinę 52 sekundy – z klasy 2 La. Po południu wyruszyliśmy w grupach wraz z opiekunami na marsz orientacyjny z wyznaczaniem azymutu podczas którego żołnierze mieli sprawdzić nasze wiadomości, których uczyliśmy się poprzedniego dnia. Podczas marszu zdarzały się także różnie niespodzianki np. zboczenie z trasy, czego konsekwencją była nieprzewidziana droga prowadząca przez ogromny barszcz. Roślina ta porasta tereny ośrodka i jest bardzo niebezpieczna, ponieważ po dotknięciu pozostawia bolesne poparzenia – na szczęście nikomu nic się nie stało. Tak zakończył się drugi i znowu ciężki dzień ćwiczeń uczniów naszej szkoły. Tej nocy warta spoczywała na barkach chłopaków z klasy 3 Tb.

Mimo dużego zmęczenia w trzecim dniu poligonu żołnierze nie odpuścili. Jak zwykle wstaliśmy o godzinie 06:00 na tzw. zaprawę. Następnie zjedliśmy śniadanie. Zajęcia zaczęły się od godz. 08:00. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup i ruszyliśmy do różnych zajęć: budowa i posługiwanie się  radiostacją, ćwiczenia taktyk bojowych z bronią, wspinaczki po ściance, strzelania z broni laserowej i zajęć medycznych. Dużym sprytem, odwagą i wytrwałością okazali się Artur i Kamil z klasy 2 La. Byli oni wspaniałymi strzelcami. Artur zdobił 95 pkt. na 100 możliwych a Kamil był najlepszy w strzelaniu laserowym – jako jedyny potrafił korygować punkt celownika oraz „zgrywać” przyrządy. W strzelaniu osiągnął nieprawdopodobny wyczyn -  na 5 strzałów miał jedynie 2 otwory w tarczy. Ponadto Kamil pokonał ściankę wspinaczkowa najlepiej i najszybciej za wszystkich kadetów. Warto wspomnieć też o Krzysztofie z klasy 2 La, który najlepiej ze wszystkich potrafi robić pompki – było ich tyle, że nikt nie zdołał policzyć wszystkich. Mieliśmy też kilka drobnych wypadków z udziałem Pauliny, Dominiki i Sylwii. Dwie pierwsze dziewczyny można nazwać " skoczkami spadochronowymi " ponieważ spadły ze swoich łóżek, które były dwupiętrowe, natomiast Sylwia jest urodzoną łyżwiarką figurową i ślizgała się nawet po schodach. Wszystkie zaliczyły mocne upadki a mimo tego nie poddały się! Tak jak to często bywa na poligonie znalazły się trzy panie, które mimo ciężkich ćwiczeń potrafiły dbać o swój makijaż i codziennie wstawały o godz. 5 rano aby się umalować. Brawo za wytrwałość! Po obiedzie mieliśmy zajęcia w terenie i bieg na orientację w 5 osobowych grupach. Był to sprawdzian naszej wiedzy, której uczyliśmy się przez pierwsze dwa dni. Dystans wynosił ponad 2 km. Każda z drużyn chciała wygrać ale zwycięzca może być tylko jeden. Wygrała grupa w składzie: Sylwia, Dominika, Mateusz, Łukasz i Michał z czasem 27 minut. Drugie miejsce zajęli: Paulina, Natalia, Patryk, Adrian i  Przemek z czasem 32 minuty. Natomiast trzecie miejsce zdobyli: Patrycja, Agata, Monika, Dominik i Łukasz z czasem 33 minuty. Po ciężkim dniu wieczorem mieliśmy już wyłącznie czas dla siebie. Ostatnią służbę nocną mieli uczniowie klasy 2 Tb. Niestety nikt tej nocy nie wyspał się dobrze – a to z powodu nocnego alarmu o godzinie 1.

W ostatnim dniu mimo pogorszenia pogody żołnierze zorganizowali nam zajęcia z atletyki terenowej i ostrą rozgrzewkę.  To był już ostatni – czwarty dzień naszego szkolenia. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy autokarem do Łańcuta.  Nie da się ukryć, że wszyscy jeszcze raz z miłą chęcią wybraliby się na taki wspaniały poligon.

Dominika z 2 La