Wyjazd do Kina Helios

W dniu 09.10.2014 uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe do Rzeszowa do kina Helios na film w reżyserii Jana Komasy Miasto 44. Film  zrealizowany został z wielkim rozmachem - zdjęcia trwały równo 63 dni - tyle, ile Powstanie Warszawskie. Przez plan przewinęło ponad 3000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

Film przenosi widza do Warszawy 1944 roku -Warszawy, która z dnia na dzień obraca się w gruzy. Film  to opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Żyją tak jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Nie wynikało to jednak z młodzieńczej bezmyślności lecz postawa ta była dla nich czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości. Głównych bohaterów filmu czyli Stefana, Kamę, Biedronkę, Rogala oraz Beksę poznajemy na krótko przed wybuchem powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek ale i młodzieńcza przygoda, okazja do zabłyśnięcia przed rówieśnikami oraz zaimponowania dziewczynom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się oraz snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Nie wiedzą, że historia ma wobec nich pewne plany. Połączeni przyjaźnią bohaterowie Miasta 44 tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów pod dowództwem Kobry. Jako żołnierze idą krwawym szlakiem bojowym do Woli, przez Starówkę i śródmieście po Czerniaków. Stają się świadkami poświęcenia i bohaterstwa, ale także okrucieństwa, zdrady, wreszcie zbrodni. Uczą się miłości i poznają, czym jest nienawiść. Otrzymują od historii krwawą i brutalną lekcję dojrzewania.

Po filmie w kinie odbyła się dyskusja na jego temat, otrzymaliśmy kartki czerwone z jednej strony i białe z drugiej, następnie usłyszeliśmy pytania dotyczące filmu np. Czy film wywarł na nas wrażenie oraz czy reżyser ma prawo modyfikować historię, by przyciągnąć widza? Na każde pytanie odpowiadaliśmy sami za pomocą karteczek. Uważam, że film Miasto 44 to jeden z najlepszych polskich filmów jakie miałam okazję obejrzeć.

Sylwia z II La