Szkolenie w jednostce wojskowej

W dniu 9 marca 2015 roku uczniowie klasy II La oraz I Tb zajęcia z przysposobienia wojskowego odbywali w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa. Pod czujnym okiem podhalańczyków zdobywali nową wiedzę oraz utrwalali wcześniej nabyte umiejętności. Od początku przybycia można było zauważyć wojskową dyscyplinę. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z grup musiała stawić się w 5 punktach.

Początkowo zdobyliśmy wiadomości na temat  broni jaką na co dzień posługują się żołnierze. Następnie zostaliśmy przeszkoleni z  metod strzeleckich w pozycji pionowej i leżącej. Na koniec szkolenia każdy z nas oddał 3 serie strzałów z broni z celownikiem optycznym. Służyło to ocenie naszego skupienia strzałów na tarczy, celności oraz  utrwalaniu nabytej wcześniej wiedzy teoretycznej.

Po odbytym szkoleniu strzeleckim w kolejnym punkcie uczyliśmy się składać i rozkładać broń. Dzięki pomocy wyszkolonych żołnierzom każdy z nas w zadowalającym stopniu opanował tę technikę i mógł dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat budowy, zastosowania i wykorzystania broni.

W następnej kolejności została zaprezentowana nam radiostacja. Z jej  pomocą mogliśmy się komunikować. Każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy żołnierz.

Ostatnim punktem do którego dotarliśmy było szkolenie z pierwszej pomocy. Wojskowy ratownik pokazywał nam w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, utrwalił nam podstawowe informacje oraz dał wskazówki jakimi powinniśmy się kierować podczas udzielania pomocy poszkodowanej osobie.

Dzień ten z pewnością możemy zaliczyć do bardzo interesujących, przyniósł nam wiele nowych i ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości.

Sabina Biedka II La