Poligon klas wojskowych

W dniach 22-25 czerwca 2015 r. uczniowie klas : 1La, 1Tb, 2La i 3Tb  brali udział w poligonie w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Kadeci byli szkoleni przez zawodowych żołnierzy z opiekującej się szkołą Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Uczestnicy dotarli na miejsce około godziny 15.00, zostali zakwaterowani oraz zapoznali się z regulaminem i zasadami obowiązującymi na terenie ośrodka. Po krótkim odpoczynku odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z orientacji w terenie. Trzeba dodać, że w nocy również wypełniali obowiązki wojskowe - pełnili nocne warty.

Drugi dzień rozpoczynała pobudka o 6.00. O godzinie 7.20 kadeci mieli stawić się na apel. W tym czasie mieli skorzystać z porannej toalety i zjeść śniadanie .Następnie wszyscy zostali podzieleni na grupy i udali się na punkty rozstawione na terenie poligonu przy których czekali instruktorzy. Uczestnicy brali udział z zajęć medycznych, łączności radiowej, zapoznali się z zasadami stosowania FOO oraz uczyli się prawidłowej postawy strzeleckiej. Do zadań jakie mieli wykonać należały: okopy, strzelanie oraz czołganie ze skrzynką amunicji . Po zajęciach udali się na obiad i odpoczynek. O godzinie 16.00 wszystkie grupy udały się na musztrę. Mimo zmęczenia i odcisków wszystkim dopisywał humor.

Następnego dnia poligonu, po apelu każda z grup dostała mapę i busolę, a zadaniem ich było odnalezienie 10 punktów rozmieszczonych na terenie ośrodka. W trzech punktach czekało na nich: strzelanie, czołganie oraz rozebranie i złożenie broni. Walkę drużynową wygrała grupa 1 w skład, której wchodzili: Rafał Paszkowski, Kacper Szybiak, Hubert Tęcza, Kamil Krowiak, Tomasz Pelc, Maksymilian Jamroży, Kamil Czyjt. Grupa ta była zwolniona z zajęć do końca poligonu. Po obiedzie dwie grupy udały się na zajęcia z BLOS-u  a dwie pozostałe wyruszyły po brakujące punkty, których nie znaleźli podczas porannego marszu. Tak skończył się trzeci dzień ćwiczeń.

Ostatniego dnia zadaniem uczniów było sprzątanie pomieszczeń z których korzystali i opróżnianie magazynów z bronią. O godzinie 11.15 odbyło się  uroczyste zakończenie, w czasie którego wyróżnienie dostali: Rafał Paszkowski, Kinga Sawa i Natalia Kalamarz. W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy autokarem do Łańcuta. Myślę, że wszyscy jeszcze raz  z miłą chęcią wybraliby się na taki poligon.

Gabriela Myśliwiec kl.2La