Szkolenie medyczne

W środę, 21 października bieżącego roku, nasza szkoła gościła porucznika Wojska Polskiego z 21. BSP, który zajmuje się ratownictwem medycznym na polu walki. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała za zadanie zaznajomienie nas z fachową terminologią związaną z ratownictwem oraz sprzętem używanym przez żołnierzy.

Podstawowe zagadnienia poruszone na szkoleniu:

- czerwona taktyka (zła taktyka),

- TCCC (dobra taktyka),

- ewakuacja rannego z pola walki,

- współpraca oddziału z medevac (helikopter ratunkowy),

- opatrywanie ran,

- rodzaje opatrunków,

- wyposażenie ratownika,

- rodzaje amunicji i  ran, jakie powstają w wyniku jej użycia,

- sposoby transportu rannego,

- zasady segregacji rannych na polu walki

- misje polskich żołnierzy (Afganistan, Irak).

Ćwiczenia praktyczne obejmowały:

- naprowadzanie medevac’a  (sygnały świetlne, znaki dymne, naprowadzanie manualne),

- bezpieczna ewakuacja rannego (na różne sposoby),

- opatrywanie ran,

- zabezpieczenie ewakuowanego,

- wyciąganie rannych uwięzionych w wozach bojowych,

- obchodzenie się z bronią podczas ewakuacji,

- użycie sprzętu ratownika (kilka rodzajów noszy, koce, folie, lonże, specjalistyczny plecak medyczny, użycie morfiny, opaski uciskowe – stazy, opatrunki: polskie, izraelskie, niemieckie, amerykańskie, hemostatyczne).

W zajęciach brali udział wszyscy uczniowie klas wojskowych. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w dalszym  szkoleniu – przeprowadzanym jako symulacja w warunkach bojowych.

A. Kiełb