„Dzień prawnika”

7 grudnia 2015r. w Filii  MDK-u Łańcut – Podzwierzyniec odbył się przygotowany przez uczniów naszej szkoły „Dzień Prawnika”. Na widowni zagościli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie. Na początku goście obejrzeli symulację rozprawy sądowej, przygotowanej przez uczniów klasy 1LA i 2 LB. Rozprawa toczyła się przeciwko uczniowi będącemu pod wpływem alkoholu, oskarżonemu o spowodowanie wypadku samochodowego. Po rozprawie odbył się konkurs w którym uczniowie mogli wcielić się w rolę wydającego wyrok sędziego. Uczestnicy mieli również okazję porozmawiać z przybyłymi specjalnie gośćmi: adwokatem panem Janem Dariuszem Szalusiem, prokuratorem panem Januszem Stępieniem oraz sędzią panem Krzysztofem Kamińskim.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do szkoły, gdzie tym razem dla uczniów ZS2 w Łańcucie została wystawiona symulacja rozprawy sądowej. Po raz drugi szkolne przedstawienie zostało uświetnione przez szkolny zespół muzyczny. Po zakończonym spektaklu uczniowie udali się na tematyczne spotkania z sędzią, adwokatem, prokuratorem i policjantami - aspirantem sztabowym Tomaszem Wosiem i panią sierżant Karoliną Dykas. Tematami spotkań były: „Prawa oskarżonego i pokrzywdzonego w postępowaniu karnym”, „Przestępstwa najczęściej popełniane przez młodzież i ich konsekwencje” oraz „Odpowiedzialność nieletnich wobec prawa i postępowanie przygotowawcze”.

W odgrywanej rozprawie wzięli udział wcielając się w rolę: sędziów- Kamil Wysocki, Marlena Bytnar i Anna Wojtas, prokuratora - Patryk Kopiec, obrońcy - Paulina Filip, oskarżonego - Robert Koguc, pokrzywdzonego - Dawid Kozyra, protokolantki- Izabela Kozyra i świadków zdarzenia - Mirella Krowicka, Bartłomiej Poterek, Wioletta Cebula oraz Kamila Szklarz. Przygotowaniem całej imprezy i reżyserią symulacji zajęła się pani Joanna Kamińska.

Marlena Bytnar

Zdjęcia można pooglądać   tutaj i  tutaj