Menu
II SPOTKANIA NAUKOWO – TECHNICZNE
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 02, kwiecień 2017 19:49
W dniu 31 marca br. odbyła się w naszej szkole druga edycja spotkań naukowo-technicznych. Impreza była przeznaczona dla absolwentów gimnazjów Powiatu Łańcuckiego. Celem jej jest upowszechnienie i popularyzowanie nauki a w szczególności najnowszych technologii, takich jak: programowanie, modelowania 3D, robotyka, mechatronika, czy grafika komputerowa. Oczywiście znalazło się też miejsce dla zainteresowanych służbami mundurowymi oraz możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji w tej dziedzinie. Program tegorocznych spotkań był wyjątkowo bogaty i obejmował liczne konkursy, zawody, turnieje i pokazy.
Cieszyliśmy się również z dużego zainteresowania młodzieży gimnazjalnej. W tym roku udział w spotkaniach wzięło ok. 140 uczniów z różnych szkół. Najliczniejszymi grupami młodzieży byli uczniowie Gimnazjum Nr 2 z Łańcuta i Gimnazjum z Rakszawy, ponadto uczniowie z Gimnazjum Nr 1 oraz gimnazjaliści z Krzemienicy, Białobrzeg, Dębowa i Sieteszy.
Na spotkanie przybyli żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, którzy zaprezentowali wyposażenie drużyny piechoty oraz demonstrowali je uczniom. Dużą popularnością wśród gimnazjalistów cieszył się konkurs „ Sprawny jak mundurowy”, w skład którego wchodziły - tor przeszkód, turniej strzelania z broni pneumatycznej, test z wiedzy ogólnej i rzut granatem. Uczniowie mieli również instruktaż z udzielania pierwszej pomocy i obejrzeli pokaz samoobrony przygotowany przez naszych kadetów. Czas wszystkim umilała szkolna orkiestra i występy zespołu mażoretek.
Zainteresowaniem cieszył się pokaz interwencji straży pożarnej zaprezentowany przez patronacką jednostkę z Łańcuta. Wrażenie robiły szybkość i profesjonalizm strażaków przy rozcinaniu samochodu po kolizji.
Atrakcje naukowe zaprezentowano na sali gimnastycznej, a były wśród nich: zajęcia z grafiki komputerowej 3D, prezentacja sterowania robotami i symulacja lotów modelami zdalnie sterowanymi, prezentacja układów pneumatycznych i elektropneumatycznych wykonanych przez uczniów i możliwość wykonania przez gimnazjalistów prostych układów, rozwiązywanie testów komputerowych na prawo jazdy kat. B – próbny egzamin, montaż i demontaż układów elektrycznych w pojazdach samochodowych, quizy, scenki językowe, stereotypy narodowe i ciekawostki o krajach anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznych, pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych i wiele wiele innych.
Uczniowie gimnazjów, którzy brali udział w konkursach otrzymali nagrody w kategoriach indywidualnych i drużynowych. Drużynowo najlepsi byli uczniowie z Gimnazjum Nr 2 z Łańcuta, tuż za nimi uplasowały się dwie drużyny Gimnazjum z Rakszawy. Indywidualnie nagrodzono najlepszych uczniów w teście wiedzy ogólnej i konkursie strzeleckim oraz przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne za osiągnięcia w konkurencjach sportowych.
Drugie spotkania naukowo – techniczne przechodzą do historii, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne spotkania … za rok.
REDAKCJA
Zdjęcia można pooglądać tutaj
Zdjęcia można pooglądać tutaj