Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień transplantologii w Zespole Szkół nr 2

W ramach kampanii Drugie Życie 22 lutego br. w filii MDK-u w Łańcucie przy ul. Podzwierzyniec odbyła się debata na temat szeroko rozumianej transplantologii zorganizowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jej celem jest nie tylko popularyzowanie wiedzy na ten temat, ale także skłonienie wszystkich do refleksji i działania, ponieważ transplantacja nie będzie istnieć bez poparcia społecznego.Ratowanie życia i zdrowia ludzkiego to nie tyko praca i misja lekarzy, czy ratowników medycznych – uratować życie może każdy z nas! W debacie wzięła udział młodzież naszej szkoły oraz szkół średnich z powiatu łańcuckiego wraz z opiekunami, a także zaproszeni goście.

 Medyczne aspekty transplantologii przedstawili: dr nauk med.Wacław Bentkowski z Kliniki Nefrologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie w wykładzie „Dlaczego przeszczepiamy narządy” oraz dr nauk med.Barbara Pieniążek- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii szpitala w Łańcucie. O codziennym życiu po przeszczepieniu i spełnianiu swoich marzeń i pasji opowiadali panie Agata i Katarzyna oraz pan Piotr. Następnie poruszyliśmy jeden z ważniejszych w naszym kraju aspektów - względy etyczno-religijne transplantacji. Tę problematykę wyjaśniał subprzeor Zakonu Dominikanów w Rzeszowie o. Marek Pieńkowski. Kolejnym zaproszonym gościem był sędzia Sądu Okręgowego w Przemyślu pan Krzysztof Kamiński, który na podstawie prezentacji przygotowanej przez panią doktor nauk med. Agnieszkę Galę – Błądzińską, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii klinicznej, zapoznał nas z aspektami prawnymi tego zagadnienia.

Później przyszedł czas na pytania uczestników debaty do naszych ekspertów. W trakcie spotkania osoby chętne mogły zabrać ze sobą odebrane ze stoisk oświadczenia woli. Ważne, aby po podjęciu decyzji o podpisaniu oświadczenia poinformować rodzinę i mieć je ze sobą. Równocześnie w budynku naszej szkoły odbywała się akcja rejestracyjna na potencjalnych dawców komórek macierzystych. W pierwszej edycji w 2015 roku zarejestrowało się 71 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pamiętajmy, że każdy z nas może czekać na szansę – drugie życie. Na zakończenie nastąpiło symboliczne krojenie tortu na znak powodzenia naszych działań.

Podjęta przez nas inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem jednostek samorządowych, lokalnych organizacji i instytucji, a także mediów. Naszymi gośćmi byli: starosta powiatu łańcuckiego pan Adam Krzysztoń, burmistrz miasta Łańcuta pan Stanisław Gwizdak, prezes Centrum Medycznego w Łańcucie pan Łukasz Wais, przedstawiciele Policji pan Tomasz Woś i pani Karolina Dykas, Straży Pożarnej pan Mariusz Kluz, Muzeum Zamku w Łańcucie pani Bożena Lauzer, prezes Banku Spółdzielczego pan Szczepan Kozłowski, przewodnicząca organizacji międzyzakładowej NSZZ Solidarność pani Bogusława Buda.Podsumowania debaty dokonał pan dyrektor Bogusław Blajer, dziękując zaproszonym gościom za podzielenie się swoją wiedzą oraz młodzieży naszej szkoły i nauczycielom koordynatorom akcji, którzy podjęli się organizacji tego przedsięwzięcia.

Halina Kloc


 Zdjęcia można pooglądać   tutaj

Joomla Templates - by Joomlage.com