NAGRODA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

Dyrektor szkoły Bogusław Blajer wraz z uczennicą Liceum Wojskowego Pauliną Niedziela odebrał z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamińskiego - Nagrodę Honorową „Świadek Historii”.

Wręczenie pamiątkowych statuetek nastąpiło 5 listopada br. na uroczystej gali w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Jest to dla nas wyjątkowe wyróżnienie, gdyż nasza szkoła jako pierwsza instytucja publiczna na Podkarpaciu znalazła się wśród znamienitego 11 - osobowego grona laureatów II edycji nagrody „Świadek Historii". Nagrodę otrzymały  bowiem następujące osoby: Lidia Teresa Argasińska, Henryk Atemborski, Anatolia Gazda, Marian Irzyk, ks. infułat Józef Sondej, Aleksander Szymański, Janina Wierzbicka-Kopeć oraz pośmiertnie: Józef Dalecki, Alojzy Maliszewski i Tadeusz Kazimierz Orłowski.

Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych oddziałach IPN. Przyznaje ją Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Inicjatorem przyznania naszej szkole tego niezwykle zaszczytnego wyróżnienia był starosta Powiatu Łańcuckiego p. Adam Krzysztoń, który jeszcze w lutym br. zgłosił kandydaturę Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie do Kapituły IPN oddział w Rzeszowie. Tym samym doceniona została prowadzona przez naszą placówkę od 2004 r. opieka nad polskim cmentarzem rzymsko-katolickim w Zbarażu na Ukrainie.

B. Bujak